V předchozím dílu tohoto seriálu jsme se dozvěděli kolik pít a kdy pít. Nyní se konečně podíváme na to, co pít a co nepít.
Nejprve si rozebereme pojem „pitná voda“.
Pitná voda
O pitné vodě hovoříme v okamžiku, kdy obsahuje minerální látky. Buď v podobě volných iontů nebo rozpuštěných anorganických solí. Obsah minerálů (nejvíce zastoupený je vápník) určuje tvrdost vody a čím více jich ve vodě je, tím méně je vhodná pro pravidelnou konzumaci. Podle statistik je celkový příjem minerálních vod v Česku silně nadprůměrný. Toto je vcelku velký problém pro lidské zdraví, protože anorganické soli jednotlivých minerálů naše tělo velmi špatně vstřebává a zbytečně tak zatěžujeme jednotlivé systémy.
Co tedy konkrétně pít?
Nabízí se několik možností. Začneme od těch nejdůležitějích.
1) Čistá měkká voda
Co si pod tím představit? Vodu bez chlóru. Tedy kohoutkovou filtrovanou. Odstranit chlór z vody dokáže naprostá většina běžně dostupných domácích vodních filtrů – budeme se jim věnovat v dalších dílech. Proč není chlor vhodný se dozvíte hned v tom následujícím. Většina naší republiky je typická velmi tvrdou vodou (s vysokým obsahem vápnitých solí, které se obtížně v těle vstřebávají). Řešením může být opět vodní filtr, který umí tvrdost vody snižovat.
Alternativou může být kupovaná balená voda. Zde je však nevýhodou její cena.
2) Bylinkové čaje
Jejich základem by měla být čistá měkká voda. Volba bylinek záleží čistě na vás. Např. máta, heřmánek, zázvor, …
3) Ředěné zeleninové a ovocné šťávy
Pokud máte doma odšťavňovač, nebojte se ho pořádně využívat.
Co nepít
Co není vhodné pro běžný pitný režim.
1) Slazené nápoje
Slazené nápoje jsou zdrojem jednoduchých cukrů, které se vám mohou začít ukládat v podobě tuku. Další jejich nevýhodou jsou různá chemická barviva a konzervanty. A pokud narazíte na slazený nápoj bez cukru, zajímejte se, čím je oslazen. U některých umělých náhradních sladidel vznikají pochybnosti o jejich bezpečnosti vůči našemu zdraví (např. karcinogenní účinky) – nejčastěji jsou citovány aspartam, acesulfam K nebo cyklamát.
2) Sycené nápoje
Oxid uhličitý je jedním z hlavních konečných produktů našeho metabolismu, jinak řečeno je to látka, které bychom se měli neustále zbavovat. Přesto si jej mnoho lidí dodává v pití. Pokud tedy budeme pít nápoje obsahující CO2, ovlivníme tak fungování mnoha našich orgánů a systémů:
Oxid uhličitý způsobuje prokrvení sliznice dutiny ústní a vyvolává pocit osvěžení. Jelikož takto zaženeme žízeň menším množstvím tekutin, nelze mluvit o řádné hydrataci těla.
Oxid uhličitý má mírné močopudné účinky, které způsobují také odplavování minerálů z těla.
Oxid uhličitý dokáže otupit chuťové buňky a zakrýt tak např. nepříjemnou chuť nějaké vody, která by nám jinak nechutnala.
3) Kofeinové nápoje a alkohol
Obě látky jsou močopudné a navíc silně překyselují organismus.
Máte problémy s kvalitou vaší vody, nejste spokojeni s její chutí a obsahem některých látek?Využijte nabídky našich filtračních zařízení, které dokážou vyřešit problémy s vodou. Rádi Vám připravíme nabídku na míru.
S přáním pohodového dne
Tým Pure Water s.r.o
Zdroj: http://zdravi21.com/
Nejnovější komentáře